PL GB RU
TOWARZYSTWO AMICUS - AKTUALNOŚCI
Relacja z projektu „Teatr moim oknem na Polskę”

Młodzież polonijna z Berlina
wzięła udział w warsztatach w ramach projektu
„Teatr moim oknem na Polskę”


 

W ramach realizowanego projektu „Teatr moim oknem na Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, podopieczni Polskiego Towarzystwa Szkolnego „Oświata” z Berlina przyjechali do Polski, gdzie pod okiem ekspertów sztuki teatralnej kształcili swój warsztat artystyczny.

 

Tygodniowy pobyt rozpoczął się 9 lipca wizytą w Augustowie, w którym nasi Goście spędzili wieczór integracyjny z wychowankami  Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku. Gospodarze wieczoru zadbali o wiele atrakcji na tą okazję – wystąpienia muzyczne oraz teatralne, a także wystawę prac plastycznych. Dopełnieniem spotkania było wspólne ognisko oraz gry i zabawy, które  sprzyjały nawiązaniu nowych znajomości. Kolejny dzień to poznawanie Augustowa i jego malowniczego położenia – przy tej okazji młodzież polonijna odbyła rejs Szlakiem Papieskim, docierając  do półwyspu Studzieniczna i tym samym poznając szczególne znaczenie tego miejsca z uwagi na osobę Jana Pawła II.  Jeszcze tego samego dnia o atrakcje dla naszych Gości zadbała animatorka Iza Gwiazdowska, która pokazała jak zwykły balon zamienić w coś niezwykłego, a także jak opanować kilka cyrkowych sztuczek.

 

Do Białegostoku grupa dotarła 11 lipca rozpoczynając dwudniowe warsztaty z p. Ewą Gajewską – Jasińską . Pierwsze zajęcia wypełniły się zabawą pobudzającą koncentrację, wyobraźnię oraz ekspresję – czyli  istotne aspekty w doskonaleniu sztuki aktorskiej. Po takiej rozgrzewce przyszedł czas na zaprezentowanie swojego warsztatu – młodzież polonijna miała za zadanie odegrać scenki, zaznaczając  zbudowaną w niej historię, a także towarzyszący ruch i dźwięk. Dzięki takiej formie zajęć uczestnicy odkrywali na nowo swoją wyobraźnię, świadomość swojego ciała, plastykę ruchu, a także to czym jest improwizacja, jak budować charakterystyczność postaci i wzbudzać emocje. Dodatkową atrakcją tych warsztatów była możliwość wykorzystania garderoby Młodzieżowego Domu Kultury.

 

W niedzielę, 13 lipca, grupa polonijna rozpoczęła dzień od obejrzenia spektaklu „Dziesiona” w reżyserii Konrada Dulkowskiego. Na deskach Teatru TrzyRzecze, mieszczącego się w drewnianym, przedwojennym domu, młodzież miała okazję obcować z żywą sztuką, która choć nie była łatwa w swej wymowie, pokazywała z czym nie raz musimy się zmierzyć w naszej codzienności i jakich problemów dotyka nasza egzystencja. Po  południu przyszedł czas na warsztaty, w ramach których nasi pasjonaci teatru mogli porozmawiać na temat spektaklu z jego twórcami -  reżyserem, dramaturgiem, muzykiem i aktorami (Konrad Dulkowski, Krzysztof Ławniczak, Michał Kitliński, Karol Smaczny, Jan Wyszyński). Ponadto w ramach zajęć poruszono aspekty dramaturgii – m.in. konflikt jako podstawowa zasada budowania scen dramatycznych; jak opowiedzieć dobry dowcip, czyli dramaturgia opowieści; o czym pisać, aby wzbudzić zainteresowanie widza; co zrobić, zanim aktor wyjdzie na scenę; jak budować postać oraz improwizować. Młodzież polonijna z Berlina była pod wielkim wrażeniem tego co mogła zobaczyć na scenie, ale jeszcze więcej zyskała mogąc uczestniczyć w warsztatach, prowadzonych przez aktorów, których jeszcze przed chwilą oglądała kreujących sceniczną postać. Było to dla nich niesamowite doświadczenie – wizyta z w teatrze niezależnym, a także nawiązanie relacji z profesjonalnym aktorem i reżyserem, który udziela im wskazówek, pozwalających doskonalić warsztat aktorski, na pewno na długo zapadną w pamięć.

 

W poniedziałek przyszedł czas na warsztaty z zakresu teatru przedmiotu. Prowadzący zajęcia, Pan Mariusz Orzełek (aktor teatru lalek oraz twórca Teatru pod Orzełkiem), pokazał naszym uczestnikom jak ważną rolę odgrywa na scenie poprawna dykcja oraz jak interpretować wiersz. Podczas zajęć młodzież polonijna miała okazję tym samym zapoznać się z wierszem polskiego wieszcza – Adama Mickiewicza – interpretując jego utwór pt. „Chłop i żmija” oraz przygotowując do niego własną inscenizację. Po południu nasi Goście poznawali uroki Białegostoku – m.in. wizytówkę  miasta, czyli Pałac Branickich oraz jego ogrody, Teatr Dramatyczny, Ratusz, w którym mieści się siedziba Muzeum Podlaskiego oraz Białostocką Katedrę.

 

Kolejny dzień pobytu to przygoda z teatrem cieni. Prowadzący warsztaty, Pan Krzysztof Zemło, uświadomił na czym polega istota cienia, jak go wykreować oraz jak go pokazać, aby zbudować scenę i zainteresować nim widza. Praca w dwóch grupach nad tworzeniem lalek, scenografii oraz przygotowaniem scenariusza przyniosła niesamowity efekt w postaci teledysków do piosenek „Czarna Mańka” Macieja Maleńczuka oraz „Ballady o trzech Andrusach”. Ciężka praca zespołowa dała nie tylko nowe doświadczenie, ale także mnóstwo zabawy młodym artystom. Wieczorem po kolacji zorganizowaliśmy naszym Gościom spotkanie pożegnalne, dziękując za wyjątkowy tydzień oraz wręczając upominki, wśród których pojawiły się książki o naszym kraju, polskie legendy oraz podręcznik do zajęć teatralnych. Ponadto młodzież otrzymała pamiątki związane z Białymstokiem – kubek oraz torby z nadrukiem Pałacu Branickich oraz breloki z symboliką naszego kraju.

 

W środę, 16 lipca, zakończyliśmy naszą podróż z teatrem – młodzież polonijna przed południem wyruszyła w drogę powrotną do Berlina, zabierając w swoich bagażach nowe doświadczenia, wspomnienia oraz znajomości, które na pewno zaowocują dalszą współpracą.

Zapraszamy także do obejrzenia relacji z pobytu przygotowanej przez uczestników projektu http://www.oswiataberlin.de/intro/ oraz na facebooku https://de-de.facebook.com/PTS.Oswiata.

 

Serdecznie dziękujemy naszym Partnerom – Polskiemu Towarzystwu Szkolnemu „Oświata” z Berlina oraz Młodzieżowemu Domu Kultury z Białegostoku za zaangażowanie, pracowitość, otwartość oraz nawiązanie wyjątkowej współpracy, która pozwoliła zbudować nowe relacje pomiędzy Polakami i Polonią – mamy nadzieję, że to doświadczenie jest dla nas podstawą do kolejnych wspólnych projektów.

 

Dziękujemy także Ewie Gajewskiej – Jasińskiej, Mariuszowi Orzełkowi, Krzysztofowi Zemło oraz Teatrowi TrzyRzecze za profesjonalizm oraz merytoryczny wkład, który stanowił szczególną wartość zrealizowanych warsztatów.


Zachęcamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z warsztatów:

9 lipca Augustów 

 
10 lipca Augustów

11 lipca Białystok
12 lipca Białystok

 
13 lipca 2014

 14 lipca Białystok
 

 

15 lipca Białystok


Podsumowanie projektu